Pereiti prie turinio Idėja

Nuo idėjos iki modelio arba ko tikėtis iš mokyklos.org

Tai yra pirmasis mūsų tikslų nusakymas, kuris laikui bėgant keitėsi ir ilgainiui tapo neaktualus, pasistengsiu jį ateityje atnaujinti.
Pasidalink su kitais:

Sveiki, visi internautai, vienu ar kitu keliu patekę į mūsų svetainę!

Šiandien yra pirmoji „oficiali“ mokykla.org projekto atidarymo plačiajai visuomenei diena.

Praėjo beveik metai nuo to laiko, kai man kilo ši idėja. Atrodytų ilgas laiko tarpas… pasirodo bendraminčių paieška yra ilgas, sunkus ir kartais į neviltį stumiantis procesas. Kaip bebūtų gaila, bet veiklūs ir idėjiniai žmonės neauga, kaip grybai po lietaus. O galėtų juk… Bet viskas gerai, kas gerai baigiasi 🙂

Nemažai laiko skyriau tvarkingos ir funkcionalios svetainės sukūrimui. Ji turėtų tapti įdomių diskusijų vieta ir patogiu kūrybos įrankiu, nes idėjinių projektų sėkmė dažnai priklauso nuo to, ar pasiseka sudominti žmones ir sukurti gyvybingą virtualią bendraminčių bendruomenę.

Naujoviško švietimo aktualijoms skirtas blogas

Taigi, pirmasis, tačiau ne pagrindinis mūsų tikslas yra sukurti svetainę, dienoraštį ar kaip dabar madinga vadinti – blogą, kuriame būtų rašomi straipsniai apie naujausius tyrimus švietimo srityje, naujoviškus mokymosi ir mokomosios medžiagos pateikimo metodus, naudingą programinę įrangą, kurią tiek mokytojai, tiek studentai ir mokiniai galėtų naudoti savo užduočių ir projektų atlikimui. Tikimės sulaukti jaunų pedagogų dėmesio, kurie prisidėtų savo straipsniais ir įdomiomis diskusijomis straipsnių komentaruose! (Mėgstantys ir norintys rašyti, kreipkitės į mus adresu info [at] mokykla.org)

Nemokama, atvira ir visiems prieinama internetinė mokykla

Pagrindinis mokykla.org projekto tikslas yra sukurti nemokamą, atvirą ir visiems prieinamą internetinę mokyklą. Mes startuojame su lietuvių kalbos ir literatūros projektu, bet mes tikrai neketiname tuo apsiriboti. Kiekvienas mokytojas, norintis interaktyviai, naujoviškai ir įdomiai pateikti savo studentams mokymo medžiagą, yra laukiamas svečias, kuriam mes padėsime, kiek galėsime!

Reikia pripažinti, kad gyvename technologijos vystymosi laikais, kur progresas skaičiuojamas ne metais, bet dienomis. Atrodo, kad tiek vaikai, tiek jaunimas įsisavina naujausias technologijas be ypatingų pastangų. Kartais pamanai, kad kūdikiai technologijų supratimą gauna kartu su motinos pienu, nes tai kas sudėtinga tėvams, jaunimui tėra juokai ir įdomumas.

Internetas yra de facto jaunimo bendravimo erdvė. Mes galime tai drausti ir ignoruoti, bet nuo to niekas iš esmės nepasikeis. Kita vertus, mes galime jaunimui patinkančius ir priimtinus metodus panaudoti mokslui, ir vienu šūviu nušauti daug zuikių. Mūsų mokyklos sistema ne tik leidžia lengvai perkelti mokomąją medžiagą į daugialypę terpę, kuriant pamokas ir testus, bet ir skatina studentus diskutuoti apie einamas temas, dalintis patirtimi, patiems kurti mini-pamokėles.

Paskutinis likęs barjeras – tai mūsų pačių apsisprendimas pažvelgti į švietimą nauju žvilgsniu.

Be tinkamų įrankių yra sunku gerai atlikti darbą. Savo ambicingam tikslui pasiekti mes naudojame populiariausią pasaulyje internetinio mokymo sistemą Moodle. Moodle projektas panašus į mūsų, nes sistema yra atvira, nemokama ir yra idėjinių bendraminčių kūrybos ir darbo vaisius. Šiuo metu moodle yra naudojama įvairiose pasaulio mokyklose ir universitetuose, ir kai kuriais atvejais talpina savyje šimtus tūkstančių mokymo modulių, suteikdama priėjimą prie resursų šimtams tūkstančių vartotojų.

Bendrumo ir dalijimosi jėga

Pirmą kartą išgirdusiems apie atviros internetinės mokyklos idėją, gali kilti natūralus klausimas:

Kodėl ši idėja yra patraukli ir kokia man iš to nauda?

Paprastas pavyzdys. Jei 10 mokytojų sukuria po 10 pamokų, visi jie gali naudotis net 100 pamokų „banku“. Kiti 10 mokytojų gali pakoreguoti tas pamokas pagal savo reikmes ir sukurti dar daugiau mokomosios medžiagos arba patobulinti esamą medžiagą.

Kitas pritaikymo pavyzdys. Lietuvoje mokytojai neturi darbo, bet užsienyje trūksta lietuvių kalbos mokytojų. Internetinės mokyklos pagalba Lietuvos mokytojai gali kuruoti virtualias klases mokinių, gyvenančių užsienyje, o pasitelkus papildomas priemones, kaip Skype, nuotolinio mokymo galimybės tampa dar didesnės. Tuo pačiu metodu galima spręsti ir kitas panašias problemas, kaip patalpų mokymui trūkumą JAV lituanistinėse mokyklose.

Šie pavyzdžiai parodo, koks didelis yra internetinės mokyklos potencialas ir kokią naudą ji gali duoti visiems jos vartotojams.

Kuo mokykla.org skiriasi nuo kitų panašių projektų?

Mane žavi „iš liaudies“ kilę ir bendromis pastangomis sukurti projektai, kaip Wikipedia, Linux, Moodle. Jie įkvepia ir suteikia vilties, kad mes taip pat galime kažką panašaus sukurti.

Kalbant apie panašius lietuviškus idėjinius projektus, jie visi yra verti pagyrimo ir pagarbos, nes tai – žmonių paaukoto laisvalaikio ir aistros jų sričiai darbo vaisius. Visi jie turi savo publiką ir gerbėjus. Vieni jų orientuojasi į lietuviškai nekalbančius išeivių vaikus ar užsieniečius (Debeselis.net) ar į svetur gyvenančius mažų lietuvaičių tėvus (Mokyklele.net, Ozo lituanistinė mokyklėlė).

Mokykla.org pirmoje vietoje orientuojasi į mokytojus ir dėstytojus, kurie gali naudoti sistemą savo paskaitoms ir pamokoms kurti, ir vėliau naudoti jas savo studentų mokymui. Vėliau tikimės, kad iš įvairių susikaupusių pamokų bus galima sudaryti specialius kursus, kuriuos savarankiškai galėtų naudoti tiek mokiniai, tiek tėvai savo vaikų mokymui.

Skirtingai, nei kitos panašios internetinės mokyklos, mokykla.org naudoja specializuotą internetinio mokymo sistemą, kuri suteikia žymiai daugiau galimybių tiek pamokų kūrimui, tiek dėstymui – mokytojai gali ne tik naudoti kitų jau sukurtas pamokas, bet ir patys lengvai sukurti pamokas ir žinių įvertinimo testus, kuriuos atlikus mokiniai būtų įvertinti pažymiu. Mokytojai gali suformuoti klases iš užsiregistravusių mokinių ir skirtingoms klasėms dėstyti skirtingus kursus. Tai viso labo tik keletas pavyzdžių. Tolimesniuose straipsniuose aptarsime, kaip mokykla.org gali būti panaudota mokytojų, mokinių ir pradinių klasių mokinių tėvų tikslams.

O dabar man belieka pakviesti jus prisijungti ir pabandyti sukurti savo pirmą pamoką! Norintys tik „pasivaikščioti“ po mokyklą, gali prisijungti kaip svečiai, norintys rimčiau paeksperimentuoti, parašykite adresu info [at] mokykla.org ir mes atsiųsime jums prisijungimo duomenis.

Papildymas: šiuo metu internetinės mokyklos sistema nėra naudojama.

Taip pat skaitykite:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *