Pereiti prie turinio Vaikų švietimas, ugdymas ir auklėjimas

Gerojo Ganytojo Katechezė – tai Marijos Montesori pedagogika paremta katechezė, skirta ugdyti įvairaus amžiaus vaikus, pradedant nuo labai ankstyvo (3 metų) amžiaus. Šios katechezės pradininkės - hebrajų kalbos bei Šventojo Rašto dėstytoja dr. Sofija Kavaleti ir Marijos Montesori metodikos žinovė prof. Džana Gobi. Jos vienos iš pirmųjų pritaikė Montesori pedagogikos principus vaikų religiniam ugdymui. Stebėdamos įvairių tautybių, įvairių socialinių sluoksnių, skirtingų šeimų vaikus, jos sukūrė religinio mokymo programą, atliepiančią vaikų vidinius emocinius poreikius bei jų gebėjimą suvokti aplinką. Apibendrinusios ir nuolat papildydamos savo stebėjimus, šios moterys parengė trijų lygių mokymus, tinkančius trims vaikų amžiaus grupėms: 3 – 5 metų, 6 – 8 metų ir 9 – 11 metų. Kiekvienam amžiaus tarpsniui skirta speciali aplinka, priemonės, Dievo Žodžio pateikimo bei įvedimo į maldą būdas ...skaityti toliau "Gerojo Ganytojo katechezė – evangelizuokime vaikystę!"

Į jus, krikščionys tėvai, kreipiuosi šv. apaštalo Pauliaus žodžiais: „auklėkite juos, drausmindami ir mokydami Viešpaties vardu“ (Ef 6,4). Jums tenka pirmutinė ir svarbiausia pareiga auklėti savo vaikus pagal Dievą. Dievo valia ir sutvarkymu esate tartum apaštalai ir pirmieji, įtakingiausieji savo pačių vaikų ugdytojai.

Ganytojiškasis laiškas apie ugdymą, paskelbtas 1925 m. liepos 4 d.

Krikščionys tėvai,

Pastarieji laikai tinkamai pavadinti vaiko amžiumi, nes niekuomet anksčiau nebuvo skiriama tiek dėmesio auklėjimo klausimui, niekada nebuvo parašyta tiek veikalų, skirtų jaunimo ugdymui ir auklėjimui. Ir derėtų prileisti, kad daug padaryta, kad jaunimo moralė regimai kyla, kad galime guostis geresnės ateities viltimi. Tačiau blaiviai žvelgiantys į tą ateitį, šios dienos nesiryžta vadinti vaiko amžiumi, bet jau greičiau vaiko valdymo ir išlepimo amžiumi, tuo pačiu tvirtindami jaunimo moralės lygio smukimo faktą. Ne kartą vaikas yra tartum visagalis tironas namuose: nebe vaikas klauso tėvų, bet tėvai nusileidžia vaikui, ne tėvai duoda nurodymus vaikui, bet vaikas – tėvams.

Vis prisimenama apie dabartinius vaikų poreikius, vis ieškoma geriausių būdų sutvarkyti mokymo sistemą, vis išgalvojama užsiėmimų ir žaidimų, kad tik vaikas maloniai praleistų laiką, rūpinamasi suteikti vaikui reikalingus patogumus čia ir dabar, bet pamirštama, kad tas vaikelis skirtas ne tik tam, kad pasiektų vienokią ar kitokią padėtį čia, žemėje, bet ir aukštesniam, antprigimtiniam gyvenimui, kad jis skirtas pasiekti dangų ...skaityti toliau "Pal. Jurgis Matulaitis: „Geriausia ugdymo įstaiga visuomet buvo ir pasiliks šeima“"