Rašydamas apie mokymo metodą, šiais laikais naudojamą Lietuvos ir daugelio pasaulio šalių mokyklose, naudoju terminą skolastinis mokymo metodas. Norėčiau plačiau paaiškinti šio termino pasirinkimą apibūdinti populiariausiai mūsų laikų švietimo sistemai, bei aptarti pagrindinius skolastinio metodo skiriamuosius bruožus.
Skolastinis mokymo metodas, kaip ir klasikinis metodas, priklauso struktūrizuoto mokymo grupei, t.y. jis turi aiškią mokymo programą. Terminas skolastinis turi keletą paplitusių reikšmių:
- Susijęs su mokyklomis, švietimu, akademine aplinka.
- Susijęs su viduramžių skolastinio mastymo ir filosofijos mokykla, atstovaujama Šv. Tomo Akviniečio.
- Tiksliai sekantis tradiciniu mokymu, doktrina ar metodu.
Taigi, Lietuvos atveju mūsų švietimo sistema, kol kas "tiksliai seka" paveldėtu mokymo metodu, bet čia skolastiniai esamo švietimo metodo bruožai dar nesibaigia.
Vadovėliai vs pirminiai šaltiniai
Pripažįstant Šv. Tomo Akviniečio mokymo idėjų pagrįstumą, skolastinė mokymo programa siekia pateikti mokiniui/studentui iš anksto paruoštą, apdorotą informaciją, kuria naudojantis, mokinys galėtų lengviausiu keliu išskirti ir suprasti universalius principus. Tokiu būdu šis metodas dėmesį sutelkia ne į pirminius informacijos šaltinius, bet į vadovėlius, kurie pateikia informaciją tinkamu būdu.
Filosofiškai žiūrint, pripažįstant, kad švietimas galiausiai priklauso nuo mokinio amžiaus, intelekto ir sugebėjimo abstrahuoti informaciją, mokytojas lemia skirtumą tarp atradimo ir instruktavimo, galėdamas išdėstyti mokymo medžiagą tokiu būdu, kad palengvintų mokiniui atpažinti ryšius ir suvokti, kaip visa pateikta informacija siejasi.Homeschooling Catholic
Iš to išplaukia, kad veikiausiai daugelis mokymo metodų savyje turės kažkiek skolastikos, ypač jei mokymo medžiagai pateikti bus naudojami vadovėliai.
Skolastinis mokymo metodas mokantis šeimoje
Kalbant apie mokymą namuose (šeimoje), katalikų tarpe populiariausi yra skolastinis ir klasikinis metodai. Nors mokydami šeimoje, žmonės gali tiesiog "perkelti" mokyklą į namus, tačiau priklausomai nuo panaudojimo, šis metodas gali įgauti skirtingų savybių.
Nepatyrę tėvai, norintys pradėti vaikus mokyti šeimoje, dažnai pasirenka iš pažiūros lengviausią kelią - "perkelia" mokyklą į namus su visa dienotvarke ir mokymo programa, tačiau taip nebūtinai turi ir likti. Kiek apsipratę, jie pradeda vis labiau adaptuoti tą mokymo programą savo vaikams, ją papildydami, kai ko atsisakydami, keisdami dienotvarkę į natūralesnę, labiau priimtiną šeimai. Tokiu būdu, nors pats mokymo metodas savo taikyme išlieka skolastinis, tačiau mokymo programa gali radikaliai skirtis nuo dėstomos mokykloje.
Verta paminėti, kad mokant šeimoje, dalis "knygynių" mokslų dažnai yra pakeičiami ar papildomi realaus gyvenimo patirtimis, mokinys turi daugiau galimybių prisiliesti prie pirminių informacijos šaltinių, tad šiuo atveju dar labiau sumažėja skolastinio metodo įtaka.
Skolastinio metodo mokymo programos
Užsienyje gyvenantys tėvai yra žymiai geresnėje padėtyje, nes ten yra platus skolastinio tipo mokymo programų pasirinkimas. Katalikų tarpe ypač yra populiarios Seton Home Study School, kuriuos tikriausiai galima būtų laikyti katalikiško mokymo šeimoje pradininkais ir lyderiais JAV, taip pat Our Lady of Victory: Catholic Home School Curriculum ir Our Lady of the Rosary School.
Šaltiniai
- Homeschooling Catholic - methods
- Scholasticism - newadvent.org
- Scholasticism - wikipedia.org
- Scholasticism - thefreedictionary.com