Kartais sunku žmonėms ką nors įrodyti. Kad ir kaip besistengtum, argumentai atsimuša į uždarą žmogaus sąmonę... Lietuvoje žmonės vis dar įtariai (o gal net priešiškai) žiūri į vaikų ugdymo namuose idėją. Kaip paskatinti žmones įsiklausyti ir pamatyti realią naudą, kurią gali suteikti vaikų mokymas namuose? Tokiais atvejais praverčia paprasta strategija - pateikti pavyzdžius realių darbų, pasiekimų, kurie geriausiai iliustruoja juos atlikusius žmones ir tuos žmones suformavusį ugdymo metodą.
Istorija prasideda tuomet, kai dvi namuose vaikus mokančios šeimos pradeda svajoti apie filmų, nešančių krikščionišką žinią, statymą. Devyni pusbroliai ir pusseserės pradeda žaisti namuose su filmavimo kamera, parašomos pirmos dialogo eilutės, suvaidinamos pirmos scenos. Tėvų skatinama kūryba po truputį priveda pusbrolius, dar žalius universiteto absolventus, Chad & Aaron Burns (Burns Family Studios) prie mūsų pristatomo filmo "Anapus kaukės", angl. "Beyond the Mask" statymo.
Įvertinkite namų mokymo vaisius 🙂
Virš 4 mln. dolerių uždirbusį filmą drąsiai galima vadinti namų mokyklos produkcija, nes filmas buvo sumanytas ir pastatytas, padedant 400 mokymo namuose bendruomenės savanorių. Mokant namuose, ypatingas dėmesys skiriamas realiame pasaulyje įgyjamai praktikai ir įgūdžiams. Neabejoju, kad filmo statyme dalyvavusiems vaikams tai buvo vienas įdomiausių praktinių projektų.
"Anapus kaukės" yra antrasis Burns šeimų sukurtas filmas. 2009 metais pasaulį išvydo pirmas jų kūrinys "Pendragon: Sword of His Father", kuriuose Chad ir Aaron atliko ir pagrindinius vaidmenis. Antrajame filme pusbroliai samdėsi profesionalius aktorius, o patys ėmėsi režisieriaus ir prodiuserio pareigų.
Filmas prasideda Jono Evangelijos žodžiais:
Jūs pažinsite tiesą, ir tiesa padarys jus laisvus. Jn 8:32
Tad ir mes nešame namų mokymo idėją, remdamiesi tiesa, kuri įrodoma realiais darbais!
Filmo kūrėjai ir kiti žinomi krikščioniško kino, bei namų mokymo judėjimo atstovai dalijasi savo mintimis apie mokymo namuose įtaką vaikų ugdymui ir kūrybiškumui.
Kalbant apie mokymo namuose filosofiją ir metodus, dažnai yra pabrėžiama gražių istorijų, knygų nauda. Charlotte Mason jas vadino "gyvosiomis knygomis", kurios vaikams padeda užmegzti asmeninį ryšį su personažais ir taip žymiai geriau suvokti tos istorijos prasmę. Istorijos mums padeda ne tik įsisavinti temą, bet kartu sukuria kognityvinius ir emocinius ryšius, kurių pagalba istorija atmintyje išlieka visą gyvenimą.
Filmas, kuris jau dabar vadinamas svarbiu įvykiu krikščioniškoje kinematografijoje, savo kokybe nė kiek nenusileidžia šimtus milijonų kainuojančiai Holivudo produkcijai.
Dr. Michael Farris, Namų Mokyklų Teisinės Pagalbos Asociacijos HSLD ir Patrick Henry koledžo steigėjas, klausia:
Ar mes galime tikėtis tokios kokybės iš namuose ugdytų vaikų? Be abejonės! Šis filmas yra ekvivalentas įstojimui į Harvardo Teisės mokyklą. [...] Tai yra kokybė, kokios aš tikiuosi iš namuose mokomų vaikų. Tai yra kokybė, kurią mes matome šiame filme.
Kai mokaisi namuose, išmoksti dirbti su visa šeima. Vietoje to, kad taptum socialinio bendravimo priešingybe, tampi sektinu pavyzdžiu, nes turi sutarti su skirtingais įvairaus amžiaus žmonėmis.
[...]
Kai tėvai moko savo vaikus namuose, jie tikisi, kad jų vaikai kurs didžius dalykus. [...] Matant namuose mokytus vaikus, kuriančius didžius dalykus srityse, kurias kontroliuoja pasaulis, padrąsina tėvus sakyti, kad jų vaikai gali padaryti įtaką realiame pasaulyje.
Filmas svarbus ir tuo, kad jaunimui priimtinoje formoje (nuotykiniame, romantiškame filme) yra pateikiamos temos, kviečiančios susimąstyti apie savo tikrąjį veidą ir apie tikėjimą, kuris padeda tikrajam žmogaus veidui atsiskleisti. Dažnai yra sunku rasti aukso vidurį tarp akį patraukiančių specialiųjų efektų ir tarp vertingos minties, kuri slypėtų siužete. Tačiau šis filmas surado tikrai sėkmingą balansą, duodamas akims "džiaugsmo" ir sielai peno.
Rekomenduoju paskaityti filmo "Beyond the Mask" recenziją ir scenarijaus autoriaus Paul McCusker atsivertimo į katalikybę istoriją.
Straipsnelį baigiu pirmąja filmo "Anapus kaukės scena".
Daugiau video siužetų galima pamatyti filmo Youtube ir Vimeo kanaluose.
Lauksiu jūsų komentarų!